سالیانه بیش از 30000 دانشجوی بین‌المللی، متقاضی تحصیل در مجارستان هستند. نظام آموزشی کشور مجارستان نیز همچون بسیاری از کشورهای اتحادیه اروپا تابع معاهده بولونیا است. معاهده بولونیا بر این اساس است که باید مدارک اعطا شده از سوی دانشگاه‌های مجارستان، مطابق با استانداردهای بین‌المللی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا باشند. مدارک تحصیلی صادر شده از دانشگاه‌های مجارستان، به طور گسترده در بازار بین‌المللی قابل انتقال و مقایسه هستند. به همین خاطر دانشجویان این امکان را دارند که در رشته‌ای متفاوت از رشته کارشناسی خود در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهند.

در این مطلب میخوانید

شرایط تحصیل در مجارستان

تحصیل در مجارستان برای دانشجویان کارشناسی نیاز به شرکت در آزمون ورودی را ندارند. برای دریافت پذیرش تنها لازم بود که در مقطع متوسطه عالی و در امتحان خروج از دوره متوسطه نمرات قابل قبولی کسب کنند. اکنون قانون جدید آموزش عالی شرط تازه‌ای را مبنی بر این که موسسات آموزش عالی و کالج‌های ارائه دهنده آموزش باید در همان برنامه، معیارهای استاندارد آزمون شفاهی را برای هر برنامه درنظر بگیرند، وضع نمود. این موضوع سبب شد که کنکور شفاهی و آزمون ارزیابی مجددا برگزار شود.

متقاضیان مهاجرت به مجارستان برای تحصیل در مقطع دکتری باید مدرک کارشناسی ارشد داشته باشند. آزمون ورودی دوره‌های دکتری به صورت شفاهی برگزار می‌شود. محدودیت خاصی از نظر تعداد دانشجویان دکتری در نظر گرفته نشده و دولت تنها تعداد مکان‌هایی که توسط آن تامین می‌شوند را محدود می‌نماید.

تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی

امتحان ورودی جهت تحصیل کارشناسی در مجارستان تنها برای دانشجویانی است که عضو اتحادیه اروپا نیستند. مدت دوره کارشناسی در دانشگاه‌های مجارستان حدود 3  تا 4 سال است. رشته‌هایی نظیر پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی و همچنین دوره‌های مدیریت در دانشگاه‌های بین المللی، از جمله  پرطرفدارترین رشته‌های متقاضیان در مقطع کارشناسی در دانشگاهای مجارستان محسوب می‌شوند. از دیگر شروط تحصیل در هر یک از مقاطع تحصیلی در مجارستان باید به داشتن مهارت زبان انگلیسی حد مجاز تعیین شده در آزمون آیلتس یا آزمون تافل اشاره کرد.

تحصیل در مجارستان در مقطع کارشناسی ارشد

روند افزایشی متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در مجارستان، به خاطر کیفیت بالای موسسات آموزشی و دانشگاه‌ها و همچنین مقرون به صرفه بودن هزینه‌های زندگی و تحصیل در این کشور است. اکثر دانشگاه‌های مجارستان دوره کارشناسی ارشد خود را به زبان انگلیسی در اختیار متقاضیان می‌گذارند.  زمان ثبت‌نام در رشته‌های کارشناسی ارشد از  15 فوریه تا 15 ماه نوامبر است. متقاضیان برای دریافت پذیرش در دوره کارشناسی ارشد باید مقطع کارشناسی خود را حداقل طی مدت 3 سال گذارانده باشند.

تحصیل در مجارستان در مقطع دکتری

تحصیل دکترا در مجارستان در به زبان انگلیسی انجام می‌شود. ادامه تحصیل در این مقطع بدون ارائه مدرک زبان، به هیچ عنوان مقدور نیست. در این دوره رشته‌هایی نظیر هنر، اقتصاد، کشاورزی و مهندسی به صورت تخصصی و پیشرفته ارائه می‌شوند. دولت مجارستان جهت رفاه حال دانشجویان مقطع دکترا، کمک‌هزینه یا بورسیه‌های تحصیلی برای آنان در نظر گرفته است. دوره دکترا در مجارستان حدود 3 تا 4 سال و در برخی رشته‌ها نزدیک به 5 سال طول می‌کشد.

سپری کردن مقطع دکترا نیاز به استاد راهنما دارد. دانشجویان می‌بایست به این جهت قبل از مراجعه به دانشگاه، استاد راهنمای مد نظر خود را انتخاب کنند. پس از گذشت دو ساال تحصیلی در دوره دکترا، دانشگاه اقدام به برگزاری یک آزمون به صورت شفاهی می‌کند. در این آزمون اطلاعات عمومی دانشجو مورد سنجش قرا خواهد گرفت. مدرک دکترای متقاضیان پس از اتمام دوره زمانی صادر می‌گردد که آخرین ارزیابی یعنی بررسی پایان‌نامه و دفاع از آن توسط دانشجو انجام شده و تمام موارد مورد تایید استاد راهنما و شورای ارزیابی دانشگاه قرار بگیرد.

تحصیل پزشکی در مجارستان

طی سال‌های اخیر نظر متقاضیان بین المللی بسیار زیادی خواستار تحصیل در مجارستان بوده اند. این افراد باید قبل از شروع تحصیلات حتما دوره زبان خود را کامل کنند. علاوه بر دانش زبان، دوره‌های پیش پزشکی مقدماتی نیز در کشور مجارستان ارائه می‌شود که متقاضیان حتما باید در آن‌ها شرکت کنند. پذیرش دانشجو در رشته پزشکی در مجارستان منوط به موفقیت در این دوره‌ها خواهد بود.

پس از گذراندن دوره 6 ساله پزشکی در مجارستان، دانشجویان به عنوان پزشک عمومی شناخته می‌شوند. این پزشکان تازه وارد می‌توانند برای تخصص در زمینه مختلف پزشکی اقدام کرده و دوره‌های مربوط به آن‌ها را نیز پشت سر بگذارند. تحصیل متقاضیان در رشته پزشکی در کشور مجارستان، بدون داشتن مدرک زبان رسمی این کشور هم امکان‌پذیر است. بیشتر دانشگاه‌های موجود در سراسر کشور مجارستان، خدمات تحصیلی و آموزشی خود را به زبان انگلیسی به دانشجویان ارائه می‌دهند.

تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

دوره تحصیلی دندان‌پزشکی در مجارستان، 5 سال است و شامل 2 قسمت علوم پایه وعلوم بالینی می‌شود. متقاضیان تحصیل در این رشته باید تمامی آزمون‌های ورودی دانشگاه‌ را با موفقیت گذرانده و علاوه بر آن، دوره یک ساله پیش‌پزشکی را که توسط کالج‌ها و موسسات مختلف ارائه می‌شود، سپری نمایند.

برای تحصیل دندان‌پزشکی در مجارستان طی 3 سال اول باید در دانشگاه علوم‌ پایه آموزش دیده و در سال آخر نیز در کنفرانس‌های بالینی و فعالیت‌های خارج از دانشگاه از جمله فعالیت‌های بیمارستانی مشغول باشند. این دسته از متقاضیان باید در پایان، در امتحان‌هایی که از طرف دانشگاه برگزار می‌شود شرکت نموده و موفق به کسب نمره قبولی شوند تا بتوانند مدرک دکترای دندانپزشکی خود را دریافت کنند.

تحصیل دوره‌های زبان در مجارستان

زبان انگلیسی یکی از پرطرفدارترین دوره‌های زبان در کالج‌های مجارستان است و مسیر تحصیل به مجارستان را برای شما آسان می‌سازد. در این دوره‌ها از جدیدترین متدهای منطبق بر استاندارد جهانی و همچنین برترین اساتید جهت آموزش استفاده می‌شود. به همین خاطر است که کالج زبان مجارستان  به مقصد اصلی آموزش زبان در اروپا تبدیل شده است. مجارستان در میان کشورهای اروپایی، تنها کشوری است که متقاضیانی را که قصد شرکت در دوره‌های زبان انگلیسی را دارند، بدون نیاز به مدرک زبان پذیرش می‌کند. این در حالی است که سایر کشورهای اروپایی برای ثبت‌نام متقاضیان، نیاز به مدرک آزمون آیلتس با حداقل نمره 6 دارند.

تحصیل در مدارس مجارستان

تحصیل در مدارس مجارستان قوانین خاصی دارد. آموزش در دوره ابتدایی به مدت 8 سال و مقطع متوسطه به مدت 4 سال به‌ درازا می‌کشد. این دسته از دانش‌آموزان تا سن 18 سالگی از جانب دولت مجارستان برای تحصیل تأمین مالی می‌شوند.

مدارس ایرانی در مجارستان

دبستان ابتدایی وابسته به سفارت ایران در بوداپستمدرسه خوارزمی ‌بوداپست
مطابق تعرفه‌های اعلام شده از جانب اداره آموزش و پرورش کشور ایران، هزینه تحصیل دانش آموزان ایرانی در مدارس شهر بوداپست حدود 1000 تا 2000 دلار است.

برنامه تدریس و نحوه برگزاری امتحانات آخر سال در این مدرسه، تحت‌نظر وزارت آموزش و پرورش ایران قرار دارد.مدرک دریافت شده از این مدرسه نیز کاملا مورد تایید وزارت آموزش و پرورش ایران است. دانش‌آموزان می‌بایست پس از اتمام دوره تحصیلی خود در مقطع دبستان، مدرک خود را در وزارت آموزش و پرورش کشور مجارستان به تایید برسانند. این افراد می‌توانند پس از دریافت تاییدیه در مقاطع تحصیلی بالاتر نیز در مجارستان مشغول باشند.

مدرسه خوارزمی‌ ایران در شهر تاریخی بوداپست، در کلیه مقاطع تحصیلی مطابق با نظام آموزشی ایران و به‌ صورت حضوری و غیرحضوری ثبت‌ نام به عمل می‌آورد. این مدرسه یک مجموعه مجهز دو طبقه با 5 کلاس درس و یک سوئیت مجزا بوده که در میان یک باغ بزرگ احداث شده است. شهریه مدرسه خوارزمی بوداپست را سفارت ایران درمجارستان،  طبق تعرفه آموزش و پرورش ایران در هر سال تحصیلی تعیین می‌کند.

زبان تحصیل در مدارس مجارستان

تحصیل به زبان بومی دانش آموزان در مدارس مجارستان نیز امکان پذیر است. در این مدارس دو زبان خارجی از بین زبان‌های انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی به دانش آموزان آموخته می‌شود.

از جانب دیگر، مدارس آمریکایی و انگلیسی متعددی نیز در مجارستان دایر شده‌اند که از گزینه‌های بسیار عالی برای تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور محسوب می‌شوند.

تحصیل در کشور مجارستان

تحصیل در مجارستان در مقطع دبیرستان

تحصیل در دبیرستان‌های کشور مجارستان، سطح 2 و سطح 3 دارد که معادل نظام آموزشی ایران در مقطع دبیرستان است. این پایه تحصیلی تمام دانش آموزان سنین 16 تا 18 سال را شامل می‌شود. تعداد مدارس دو زبانه مجارستان در مقطع دبیرستان بیشتر از پایه ابتدایی است. در مدارس دو زبانه، نیمی‌از دروس به زبان مجاری و نیمی ‌از آن‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. دانش‌آموزان نیز موظفند امتحانات نهایی خود را به زبان مجاری پاسخ دهند. مدارس و دبیرستان‌های کشور مجارستان، بیشتر برای افرادی مناسب است که در این کشور اقامت دارند.

تحصیل در هنرستان‌‌های فنی‌حرفه‌ ای مجارستان

هنرستان‌ها فنی‌حرفه‌ای مجارستان برای دانش‌ آموزان از سنین 9 الی 12 سال است اما دانش‌آموزان سنین 14 تا 18 سال نیز به ‌صورت اختیاری می‌توانند این دوره را طی کنند. هنرستان‌های فنی ‌حرفه‌ای با دوره‌های آموزشی 4 ساله (معادل 3 سال طول دوره متوسطه و یک سال پیش‌ دانشگاهی در ایران) و هنرستان‌های فنی‌‌حرفه‌ای با دوره‌های 2 الی 4 ساله، پذیرای دانش‌آموزان علاقمند هستند.

دانشگاه‌های برتر مجارستان در سال 2023

در جدول زیر به برترین دانشگاه‌های مجارستان و رتبه آن‌ها در سطح این کشور اشاره شده است:

نام دانشگاهرتبه دانشگاه در کشور مجارستان
دانشگاه پچ1
دانشگاه دبرسن2
دانشگاه سگد3
دانشگاه سمل‌وایس4

هزینه‌‌های تحصیل مجارستان دانشگاه دولتی و خصوصی

دانشگاه‌های مستقر در کشور مجارستان به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند و میزان شهریه هر کدام متفاوت است.
هزینه‌‌ تحصیل در دانشگاه‌‌های دولتی مجارستانهزینه‌‌ تحصیل در دانشگاه‌‌های خصوصی مجارستان:
هزینه‌های تحصیل در مجارستان در مقایسه با سایر کشورهای اروپای غربی بسیار مقرون ‌به ‌صرفه‌ و مناسب است. هزینه‌های مربوط به تحصیل در دانشگاه‌های دولتی مجارستان، نسبت به نوع رشته و مقطع تحصیلی دانشجو، متفاوت خواهد بود. غالبا رشته‌های پرطرفداری مثل پزشکی و دندانپزشکی از جمله رشته‌های گران‌قیمتی هستند که شهریه آن‌ها بین 6400 یورو تا 15000 یورو در سال برآورد می‌شود. این در حالی است که شهریه سایر برنامه‌های دانشگاهی حدود 5000 الی 7000 یورو است.دور از انتظار نیست که دانشگاه‌های خصوصی شهریه بیشتری نسبت به دانشگاهای دولتی داشته باشند. با این وجود، بهتر است پیش از اقدام به ارسال درخواست خود مبنی بر دریافت پذیرش تحصیل در کشور مجارستان، ابتدا صفحه رسمی ‌وب سایت دانشگاه مورد نظر خود را بررسی کنید تا متوجه شوید که باید چه میزانی شهریه‌ای در هر سال تحصیلی بپردازید. دانشجویان مشغول در دانشگاه‌های خصوصی کشور مجارستان لازم است که علاوه بر شهریه دانشگاه، نسبت به پرداخت هزینه درخواست، امتحان و هزینه ثبت‌نام را که هر کدام بین 100 الی 150 یورو برآورد می‌شود، اقدام کنند.

کالج‌های مجارستان

بیشتر برای متقاضیان تحصیل در رشته‌های پزشکی و فنی مهندسی مناسب است. در بسیاری از کشورهای از جمله ایران تحصیلات قبل از ورود به دانشگاه 12 ساله است و برای آن که سنوات تحصیلی متقاضی به حد نصاب برسد، باید در دوره‌های کالج شرکت کند. متقاضیان پس از گذراندن دوره‌های کالج می‌توانند برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های مجارستان آماده شود.

تحصیل در مجارستان بدون مدرک زبان

کشور مجارستان شرایط تحصیل در این کشور بدون مدرک زبان را برای آن دسته از متقاضیانی که مدرک ندارند، با برگزاری دوره زبان در کالج‌های مجارستان، ایجاد کرده است. طول دوره آموزش زبان در مجارستان، دو ترم است و این موضوع یکی از مزایای تحصیل در مجارستان محسوب می‌شود. در اتمام دوره همچنین لازم است جهت ورود به مقطع کارشناسی، نمره آیلتس شما بیشتر از 5 باشد. حداقل نمره آیلتس مورد نیاز برای مقطع کارشناسی ارشد، 5.5 است.

تحصیل رایگان در مجارستان

یکی از بهترین گزینه‌های پیش روی دانشجویان ممتاز برا مهاجرت تحصیلی به مجارستان، تحصیل رایگان در مجارستان به کمک بورسیه‌ تحصیلی مجارستان است. دانشجویانی که قصد دارد تحصیلات خود را در خارج از کشور ادامه دهند، برای پرداخت هزینه‌های دانشگاه خود می‌توانند بورسیه تحصیلی یا وام بگیرند. افرادی که بورسیه تحصیل داشته باشند تنها باید بخش اندکی از هزینه‌های دانشگاه را در زمان ثبت نام ترم پرداخت کرده و در نتیجه از تحصیل رایگان و نیمه رایگان در این کشور برخوردار باشند.

شرایط سنی تحصیل در مجارستان

 • شرایط سنی تحصیل در مجارستان صورت زیر است:
 • کودکستان‌ و مهد‌ کودک برای کودکان سنین 3 تا 6 سال
 • تحصیلات ابتدایی از 7 سالگی و به مدت 8 سال
 • دوره دبیرستان از بدو پایان ابتدایی تا 18 سالگی

محدوده سنی 18 تا 21 سال، مناسب‌ترین سن برای ورود به دانشگاه است. با این وجود محدودیت سنی خاصی برای ورود به دانشگاههای مجارستان وجود ندارد.

هزینه تحصیل در مجارستان

هزینه‌های تحصیل در مجارستان نسبت به سایر کشورهای اروپایی بسیار مقرون به صرفه در نظر گرفته می‌شود. هزینه تحصیل. با توجه به دانشگاه و برنامه تحصیلی برای افرادی که فاقد بورسیه و شرایط تحصیل رایگان در مجارستان هستند، متفاوت خواهد بود. غالبا رشته‌های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی که شهریه‌ای حدود 20000 یورو دارند، از گران ترین رشته‌های تحصیلی در مجارستان به شمار می‌روند.

هزینه‌های دریافت ویزای تحصیلی مجارستان

متقاضیان بالای 18 سال برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان باید 80 یورو هزینه کنند. این مبلغ برای کسانی که زیر 18 سال دارند حدود 40 یورو است.

پرداخت این هزینه برای تمام متقاضیان اجباری است. این مبلغ باید را باید به صورت نقدی در زمان مراجعه به سفارت مجارستان و تحویل مدارک بپردازید.

هزینه‌ زندگی در مجارستان

هزینه‌های زندگی در مجارستان نسبت به دیگر کشورهای قاره اروپا بسیار مقرون به صرفه است. هزینه‌ زندگی در شهرهای بزرگی ار جمله پایتخت مجارستان، شهر بوداپست، قطعا بیشتر خواهد بود.

کالای مصرفیقیمت کالا به یورو
هر لیتر شیر0.67 یورو
قرص نان(۵۰۰گرمی)0.81 یورو
برنج(یک کیلو)1.04 یورو
یک کیلوگرم گوشت گاو8.39 یورو
یک کیلوگرم فیله مرغ4.02 یورو
آب (بطری ۱.۵ لیتر)0.30 یورو

هزینه‌‌های مسکن دانشجویی و شرایط خوابگاه‌‌ها در مجارستان

یکی از مهمترین مسائلی که دانشجویان متقاضی تحصیل در مجارستان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، یافتن مکان مناسب و امن برای اقامت است. زمانی که وقتی صحبت از مسکن دانشجویی در مجارستان باشد، چندین گزینه پیش ‌روی متقاضیان خواهد بود. اکثر دانشگاه‌های مجارستان به دانشجویان خود، خوابگاه ارائه می‌دهند. گرفتن خوابگاه معمولاً ارزانترین و مناسب‌ترین گزینه برای اقامت است. شرایط  مناسب و هزینه مقرون به صرفه این خوابگاه‌ها باعث بالا رفتن تقاضای اقامت تحصیلی از سوی دانشجویان بین‌المللی شده است. به‌همین خاطر است که معمولا شانس اجاره چنین مکان اقامتی مناسبی کمی‌ سخت به نظر می‌رسد.

یکی دیگر از گزینه‌های اقامت در مسکن دانشجویی در مجارستان، اجاره آپارتمان فردی یا مشترک است. اجاره فرعی در یک آپارتمان نیز از لحاظ اقتصادی به صرفه است. اجاره فرعی به این معناست که می‌تواند یک اتاق از آپارتمان شخص دیگری را اجاره کنید.

اجاره آپارتمان‌های فردی و خصوصی نیز حدود 200 تا 400 یورو، بسته به شهر محل اقامت شما، خواهد بود. است که به شهر محل اقامت شما بستگی دارد. بوداپست گران‌ترین شهر مجارستان بوده و راهنمایانی که در دانشگاه محل تحصیل دانشجویان مشغول به کار هستند، به آن‌ها در پیدا کردن مسکن مناسب کمک می‌کنند.

شرایط تحصیل در مجارستان

تفاوت هزینه تحصیل در مجارستان با سایر کشورها

از جمله مزایایی که تحصیل در این کشور را نسبت به سایر کشورها برتری می‌بخشد باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه‌های مشابه با زندگی در ایران
 • داشتن دانشگاه‌های با کیفیت
 • مقرون به صرفه بودن هزینه‌های تحصیل و زندگی در مجارستان
 • وجود بورسیه‌های تحصیلی
 • فقدان الزام ارائه مدرک زبان برای اخذ پذیرش در دانشگاه‌

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان

برای درخواست وقت سفارت مجارستان تنها به عکس واضح و یا اسکن پاسپورت نیاز دارید اما زمانی که به دفتر کارگزاری مراجعه می‌کنید، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • تکمیل فرم درخواست ویزای مجارستان
 • دو قطعه عکس 3/5*4/5
 • بیمه مسافرتی با پوشش تا سقف 30 هزار یورو
 • اصل گذرنامه فعلی به همراه تمامی گذرنامه‌های پیشین
 • برگه تعیین وقت سفارت
 • اصل و ترجمه مدارک هویتی شناسنامه و کارت ملی
 • ارائه اصل و ترجمه کلیه اسناد ملکی
 • رزرواسیون بلیط رفت و برگشت
 • واچر هتل محل اقامت
 • دعوتنامه (در صورت وجود)

 

5 نکته مهم برای اخذ آسان ویزای تحصیلی مجارستان
تمامی مدارک فارسی باید ترجمه‌ رسمی‌انگلیسی به همراه تائیدیه دادگستری و مهر وزارت خارجه را داشته باشند.
همه فتوکپی‌هایی که از مدارک گرفته می‌شود باید در سایز A4 و به صورت یک رو گرفته شوند.
اصل پاسپورت امضاء شده با حداقل 6 ماه اعتبار از تاریخ سفر و 2 صفحه خالی رو به روی هم به همراه فتوکپی از تمام صفحات ویزای شینگن (به تعداد موجود) لازم است.
اصل پاسپورت‌های قدیمی به همراه فتوکپی از ویزای اروپا باید در پرونده وجود داشته باشد.
دو قطعه عکس جدید 5/4 * 5/3 که به تازگی گرفته شده باشد، به صورت رنگی با زمینه سفید، مستقیم رو به دوربین طوری که 80 درصد عکس صورت باشد و در هیچ پاسپورت یا ویزای قبلی استفاده نشده باشد نیز باید فراهم کنید.

مدت زمان دریافت وقت سفارت مجارستان به منظور اخذ ویزای تحصیلی مجارستان

گرفتن وقت سفارت مجارستان در ایران بر عهده شرکت کارگزاری VFSGlobal است. پس از گذشت حدود 7 روز کاری بعد از ارسال درخواست خود می‌توانید در دفتر این کارگزاری حضور به هم رسانید. کلیه وقت‌های مختلف نظیر تجاری، توریستی، تحصیلی و دیدار از خانواده در مجارستان از طریق کارگزاری VFSGlobal صادر می‌شوند.

هزینه تحصیل در مجارستان

شرایط کار دانشجویی در زمان تحصیل در مجارستان

مشغول شدن به کار در زمان تحصیل در کشور مجارستان برای دانشجویان بین‌المللی مستقر در این کشور مجاز است. این افراد می‌توانند تا سقف 24 ساعت در هفته کار کنند. دانشجویان در تعطیلات نیز می‌توانند به مدت 66 روز کاری در این کشور کار کنند. به این منظور باید از اداره کار مجارستان مجوز صادر شده باشد.

برای انجام کار دانشجویی در مجارستان نیاز به قرارداد کتبی میان او و کارفرما است. ساعت مجاز اشتغال برای انجام کار دانشجویی در کشور مجارستان با توجه به مقطع تحصیلی شخص متقاضی تعیین می‌شود. به طور متوسط، دانشجویان بین‌المللی مجاز هستند به شرطی که بتوانند به درس‌های خود نیز برسند، 42 ساعت در هفته هم کار دانشجویی داشته باشند.

از جمله بهترین فرصت‌های شغلی موجود در کشور مجارستان برای کار دانشجویی باید به کار در کافه، رستوران، مراکز گردشگری، مراکز خرید، کالج‌های آموزشی و… اشاره کرد. درمجارستان با 24 ساعت کار در هفته و متوسط دستمزد کار دانشجویی حدود 630 تا 640 فورینت ماهیانه، با توجه به محل اقامت، خوردو خوراک، حمل‌ونقل و سایر موارد می‌توانید از پس هزینه‌های زندگی خود برآیید.

مزایای تحصیل در مجارستان

مهمترین مزایای تحصیل در کشور مجارستان عبارتند از:

 • تاييد مدارک تحصیلی کشور مجارستان در بیش از 25 کشور اروپایی
 • ارائه كليه رشته‌های علوم پزشکی
 • امکان تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران (برای کسانی که قصد بازگشت به ایران را دارند)
 • ارائه دوره پیش دانشگاهی مورد تایید کشور ایران
 • امكانات مناسب آموزشی و پایین بودن هزینه تحصیل در مجارستان
 • پایین بودن هزینه زندگی دانشجویی در مجارستان نسبت به ساير كشورهای اروپایی
 • کفایت مدرك ديپلم متوسطه جهت ورود دانشجويان ايراني برای تحصیل در دوره کارشناسی در مجارستان
 • امکان گذراندن دوره زبان در مجارستان در تمامی دانشگاه‌ها
 • ارائه كليه رشته‌هاي مهم و تخصصی به زبان انگليسي به دانشجويان خارجی
 • بيمه درماني اجباري در طول مدت زمان تحصيل در مجارستان.
 • امكان سفر به كشورههاي همسايه اروپايي غربی و تمام حوزه شینگن بدون نیاز به دریافت ویزا
 • قابليت انتقال و ادامه تحصيل در سایر کشورها از جمله آمریکا

اخذ اقامت دائم مجارستان پس از تحصیل

تمامی دانشجویان با ادامه تحصیل در مجارستان می‌توانند شانس بسیار بالایی برای دریافت اقامت دائم این کشور را به دست آورند. اقامت بعد از پایان دوران تحصیل در مجارستان، یکی از بزرگترین دغدغه‌های دانسجویان است. با توجه به کم هزینه بودن تحصیل در کشور مجارستان و شرایط آسان آن، همچنین زندگی کم هزینه و توانایی پیدا کردن شغلی با حقوق مکفی در آن، بسیاری از فارغ‌التحصیلان تمایل دارند همچنان پس از پایان تحصیلات خود در این کشور اقامت داشته باشند.

روش‌های مختلفی برای اقامت پس از تحصیل در مجارستان پیش روی متقاضیان قرار دارد. از جمله رایج‌ترین و معتبرترین روش‌های اخذ اقامت مجارستان پس از تحصیل در 2023 می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درخواست پناهندگی
 • پیدا کردن کار
 • اقامت از طریق سرمایه گذاری

سوالات متداول تحصیل در مجارستان

 1. آیا اشتغال به کار حین تحصیل در مجارستان مجاز است؟

بله. دانشجویان طبق قوانین وضع شده می‌توانند مشروط به آن که خللی به درس خواندن آن‌ها وارد نشود، در هفته 24 ساعت کار دانشجویی داشته باشند.

 1. آیا تحصیل در مجارستان رایگان است؟

برای تحصیل در دانشگاه‌های مجارستان باید مبلغ شهریه دانشگاه و سایر هزینه‌های ثبت‌نام و اخذ ویزا را بپردازید. در صورتی که بورسیه تحصیلی داشته باشید، دولت مجارستان با اعطای کمک هزینه‌های تحصیلی بخش زیادی از این مبالغ را پوشش می‌دهد.

 1. آیا ایران در مجارستان مدرسه دارد؟

وزارت آموزش و پرورش ایران در کشور مجارستان دو مدرسه در مقاطع ابتدایی یا دبیرستان تاسیس کرده است که تحت نظر ایران اداره می‌شوند. فارغ‌التحصیلان این مدارس می‌توانند پس از دریافت تاییدیه مدرک پایان تحصیلی خود در مجارستان، در دانشگاه‌های این کشور برای ادامه تحصیل ثبت‌نام کنند.

 1. آیا برای تحصیل در کشور مجارستان به مدرک زبان نیاز داریم؟

لزوما خیر. کالج‌های معتبر و زبانزد متعددی در کشور مجارستان دایر شده‌اند که طی مدت زمان نسبتا کوتاهی با جدیدترین متد، به متقاضیان زبان انگلیسی آموزش می‌دهند.

 1. حداقل نمره آیلتس برای تحصیل در کشور مجارستان چند است؟

حداقل نمره قابل قبول متقاضیان تحصیل در دوره کارشناسی مجارستان معادل 5 و برای دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و بالاتر حدود 5.5 در نظر گرفته شده است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

24 دیدگاه برای “تحصیل در مجارستان + شرایط و هزینه 2023

 1. Mariam گفت:

  سلام خسته نباشید من ۲۳ سالمه کارشناسی پرستاری دارم مشغول بکارم بزودی مدرک ایلتس هم میگیرم برای مقطع ارشد میتونم اقدام کنم یا دوباره کارشناسی یه رشته دیگه اقدام کنم اصلا با این شرایط امکانش هست؟ معدل کارشناسی ۱۶.۵ بود

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام واحترام
   بله، می توانید در کشور مجارستان برای کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی اقدام نمایید.

 2. رضا زهره وندی گفت:

  باسلام من در رشته موسیقی در ایران تحصیل کرده ام همچنین قبل از ان مهندسی برق خواندخدان و ۳۷ ساله هستم آیا میتوانم در این سن در دانشگاههای مجارستان درس بخوانم در رشته موسیقی با توجه به سنم ۳۷ ساله

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   بسته به مقطع تحصیلی شما دارد. متاسفانه اطلاعات شما برای ارائه مشاوره کافی نمی باشد.

 3. فاطمه گفت:

  سلام وقت بخیر،
  من 22 سالم هست و کارشناسی مهندسی برق دارم.میخواستم بدونم برای ادامه تحصیل در کارشناسی مدیریت نیاز هست که اول به کالج برم یا میتونم به صورت مستقیم برای کارشناسی اقدام کنم؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   در صورت داشتن مدرک زبان، نیازی به شرکت در دوره های پیش دانشگاهی ندارید.

 4. امیر گفت:

  سلام وقتتون بخیر،
  بنده در حال تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی هستم؛ امکان ادامه تحصیل در این رشته در مجارستان است؟
  نیاز به مدرک زبان هم دارد؟

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   با سلام و عرض ادب
   بله، در صورت نداشتن مدرک زبان می توانید در دوره های آمادگی شرکت نمایید.

 5. morteza گفت:

  با سلام پرسشی داشتم.
  من کارشناسیمو در رشته معماری از دانشگاه علمی کاربردی با معدل 16 گرفتم میخام بدونم شانس م چقدره بتونم بورسیه بگیرم برای تحصیل در مجارستان در مقطع ارشد معماری داشته باشیم ممنون

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   برای دریافت بورسیه باید شرایط شما به طور دقیق بررسی شود. لطفا رزومه خود را از طریق واتس اپ برای ما ارسال نمایید.

 6. ک .چ گفت:

  باسلام شرایط ادامه تحصیل مقطع کارشناسی دررشته های هنرتصویری مثل عکاسی ،تدوین درمجارستان به چه صورت میباشد

  1. سحر طاهریان فرد گفت:

   سلام روزتون بخیر
   برای تحصیل در مجارستان باید با توجه به دانشگاه انتخابی مدارک و الزامات مورد نیاز را ارائه دهید.

 7. وحید گفت:

  من فوق دیپلم فیزیک دارم و اینکه مدرک زبان هم ندارم میخاستم ببینم میتونم برای کالج اقدام کنم که بتونم وارد دانشگاه بشم؟یا اینکه اول مدرک لیسانس و مدرک زبان بگیرم بعدا اقدام کنم برا پذیرش در مقطع ارشد؟

  1. مشاور تحصیلی و اعزام دانشجو گفت:

   سلام، وقت بخیر
   می توانید از الان برای کالج و دانشگاه اقدام کنید، نیاز به مدرک زبان نیست.

 8. طاهرقاسمی گفت:

  سلام ببخشید میخواستم بدونم توی رشته های موسیقی و با جهانگردی و تاریخ هم امکان مهاجرت به مجارستان وجود دارد؟چه دانشگاه هایی وجود دارد ؟ و یا توی چه سنی بچه رو بفرستیم بهتره ؟
  ممنون

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   بله دانشگاه های متعددی در این کشور هستند که رشته های فوق را ارائه میدهند که شرایط گوناگونی نیز دارند.
   بهترین سن برای تحصیل و اعزام دانشجو به مجارستان، قبل از اتمام پیش دانشگاهی در ایران است، چرا که پروسه انجام اقدامات مربوط به سفارت و دیگر امور دانشگاهی و پذیرش، چند ماهی به طول می انجامد.

 9. Nasim گفت:

  سلام وقت بخیر
  آیا واسه تحصیل در مجارستان شرط معدل وجود داره؟
  و اینکه باید ملکی در ایران به نام دانشجو باشه؟

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   در مورد شرط معدل در دانشگاه های مختلف، تفاوت هایی وجود دارد اما در مورد ملک و دارایی چنین اصلی به دقت وجود ندارد و تنها تمکن مالی ملاک است.

 10. یاسین گفت:

  سلام
  من الان پایه دوزدهم رشته ریاضی فیزیک هستم و قبل از تمام کردن پایه دوازدهم ینی قبل از گرفتن دیپلم ب اونجا برم میخواستم ب مدت ۱سال در مجارستان تحصیل کنم بعد انتقالی لازم را بگیرم برای کشور کانادا ایا امکانش هست

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام بله
   شما حتی می توانید در مدارس بین المللی خود آلمان نیز به تحصیل مشغول شده و پذیرش دانشگاهی خود را تسهیل کنید.

 11. مهدی گفت:

  با سلام پرسشی داشتم.
  من کارشناسیمو در رشته علوم سیاسی از دانشگاه تهران با معدل 17 گرفتم میخام بدونم شانس م چقدره بتونم بورسیه بگیرم برای تحصیل در مجارستان در رشته های علوم سیاسی یا علوم اجتماعی و اندیشه سیاسی.ممنون

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   شانس پذیرش شما، رزومه تحصیلی و پژوهشی شماست.
   شما می توانید با ارائه مدارک و سوابق خود در موسسه ما، بررسی های لازم را توسط کارشناسان مهاجرت تحصیلی ما انجام دهید.

 12. یوسف گفت:

  با سلام
  هزینه تحصیل در مقطع ارشد و دکتری در کشور مجارستان چه میزان است؟
  آیا به همراه (همسر) نیز به صورت همزمان ویزا می دهند؟
  با سپاس

  1. مشاور تحصیلی و مهاجرت گفت:

   سلام
   هزینه های تحصیل بسته به دانشگاه و شیوه زندگی دانشجویی متفاوت می باشد و بستگی دارد چه رشته و در چه دانشگاه تمایل به تحصیل داشته باشید.
   باید همسرتان به صورت جداگانه اقدام کند، ویزای همراه در کار نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *